Optik Duman Dedektörü

Optik Duman Dedektörü

Toplu konutlar, büyük ticari ve endüstriyel duman dedektörü genellikle pil yedeklemesi ile bina gücü tarafından beslenmektedir. Ayrıca merkezi yangın alarm sistemi tarafından da desteklenmektedir. Müstakil binalarda ise sadece tek bir pil ile beslenen duman dedektörleri yeterli olmaktadır. Optik Duman dedektörleri arasında bulunan optik dedektör, bir ışık sensörüdür. Duvara monte edilen bu sensöre ayrı bir izleme cihazı tarafından ışın yollanmaktadır. Bu ışının duman nedeni ile kesilmesi durumunda sistem alarm vermektedir.

Bu dumanın içeriği sigaradan ya da bir yangın dumanından kaynaklansa dahi sistem alarm vermektedir. Ancak bu duman dedektörlerinin uzun süreli yanma ile başlayan yangınlara karşı daha hassas olduğu bilinmektedir. Ancak uzmanlar optik ve iyonizasyon algılamaları ola dedektörleri tavsiye etmektedir.

Share this post

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>