İyonizasyon Tipi Duman Sensörü

İyonizasyon Tipi Duman Sensörü

İyonizasyon tipi duman sensörü, genellikle optik duman sensörlerine kıyasla göre daha ucuza imal edilmektedir. Ancak bu tip sensörler yanlış alarm verebilmektedir. İyonizasyon tipi sensörler gözle görülemeyecek küçüklükteki duman partikülerini algılayabilmektedir. dedektörler gözle görülemeyecek kadar küçük duman partiküllerini algılayabilir. Hava örneklemeli sensörler ise mikroskobik duman partiküllerini algılayabilmektedir.

Hava örneklemeli sensörler, korunacak alanı tam anlamıyla saran, tavanda paralel bir şekilde yayılmış ve ufak deliklere sahip boru ağı ile içine hava çekmekte ve böylece algılama yapmaktadır. Her boruda küçük delikler vardır ve bu küçük delikler özel matris bir yapı oluşturarak boru ağında yayılmaktadır.

 

Hava Örneklemeli Sensör Kritik Alanlarda Kullanılır

Hava örneklemeli duman sensörlerinde hava örnekleri, dumanı meydana getiren, çok küçük partikülleri algılayabilen ve içerisinde lazer bulunan optik bir aygıta çekilmektedir. Bu sensörler tıpkı gazlı söndürme sisteminde olduğu gibi otomatik yangın sistemlerini tetiklemektedir ve bu tip duman sensörü, arşiv ya da server odaları gibi son derece önemli ya da kritik görevlere sahip olan alanlarda kullanılmaktadır. Bu sensörlerde çok daha hassas algılama yapabilmektedir. Duman değerleri ayarlanabilmektedir. Bu özellik de yangın sensörün uyarısını çok daha erken vermesini sağlamaktadır.

 

Share this post